ישנן דעות רבות אודות הדרך הנכונה לשנות לטובה התנהגות של ילדים: החל מעצות שהורים מקבלים מחברים או קרובים, דרך עצות של אנשי מקצוע, וכלה במידע רב שניתן למצוא ברשת האינטרנט, בספרות ההדרכה להורים ובמקורות נוספים. פעמים רבות דעות אלו סותרות או מנוגדות. לצד אלו, קיים גוף מחקר נרחב העוסק בטיפול בבעיות התנהגות אצל הילדים.

המחקרים המוקדמים החלו בשנות ה – 60 , ע“י ד”ר ג’רלד פטרסון וקבוצת חוקרים מאוניברסיטת אורגון, אשר פיתחו את Parent Management Training (או בקיצור PMT ) – הדרכת הורים לטיפול בבעיות התנהגות אצל הילדים. מאז בוצעו מעל 100 מחקרים מבוקרים שבדקו אותה, ופותחו כמה וכמה ורסיות שיושמו בהצלחה רבה בקרב אלפי משפחות ברחבי העולם.

דוגמאות לכמה וורסיות להדרכה זו: Incredible YearsThe , The Kazdin Method , Triple P , l A. Barkley’s ManualRussel ועוד.
הוורסיות של PMT דומות במהותן, ומכילות את המרכיבים העיקריים: תמיכה בהתנהגויות חיוביות ( Positive Behavioral Support ); הצבת גבולות; וביסוס הקשרים בין ההורים לילדים. כלומר גוף המחקר הנרחב הזה הגיע להגדרה מוצקה ואחידה פחות או יותר לגבי אופי ההכוונה להורים.

על מנת להגיע לרמה של הבנה מספקת בתחום בעיות התנהגות אצל ילדים, ומתן ‘עזרה ראשונה’ להורים, אין צורך בזמן למידה רב או משך טיפול ארוך. במקרים הקלים יותר, המהווים את הרוב המכריע של המשפחות, מספיק רקע תיאורטי בסיסי והכשרה מקוצרת. המשתנה החשוב כאן הוא יכולת איש המקצוע להביא את ההורה לשנות את התייחסותו לילדיו בבית. המיומנויות אשר ההורים לומדים במסגרת ההדרכה הינן פשוטות מאוד. חשוב להדגיש שהורים לילדים עם בעיות התנהגות קשות יותר יצטרכו לפנות לטיפול ע”י איש מקצוע שהוכשר להדרכה זו במתכונתה המלאה.

האתגרים הנפוצים ביותר איתם מתמודדים הורים לילדים בגיל הרך, וביניהם גמילה, שינה ועוד, תלויים במידה רבה בגישה של ההורים לסוגיות אלו, וביכולת לתווך וללמד ילדים את ההתנהגות החיובית המצופה מהם. הקניית כלים ראשוניים להורים בשלבים מוקדמים עשויה למנוע התדרדרות של חלק מהאתגרים האלו לכדי בעיות.

הסדנה תשלב הרצאות פרונטליות ומפגשי תרגול ויישום הנושאים והמיומנויות שנלמדו בעזרת סימולציות וקבלת פידבק.
תרגול המיומנויות יתבצע בשלושה שלבים:
א. הדגמה של המיומנויות.
ב. תרגול בתפקיד ההורים אשר מיישמים את המיומנויות.
ג. תרגול בתפקיד המטפל אשר מדריך את ההורים כיצד לפעול.

הסדנא מתקיימת בשיתוף ‘קרן אור לילד ולמשפחה’.

קהל יעד

צוותי טיפות חלב

מקום

רמלה/באר שבע/חיפה

תאריך התחלה: 01.08.2018

מספר מפגשים: 6

שעות: 09:00-12:00

מחיר: 0 ש"ח